Zabytki Aten. Akropol

zy można zwiedzić grecką stolicę i ominąć Akropol? To ważne miejsce pełni we współczesnych Atenach rolę wyjątkową i jest najlepszym symbolem długiej historii Grecji i jej najważniejszego miasta. To obowiązkowe miejsce w programie każdej wycieczki przybywającej do Grecji. Akropol, dumnie wznoszący się nad Atenami, przyciąga każdego roku tłumy turystów z całego świata. Nie powinno to nikogo dziwić. To miejsce jest wyjątkowym pomnikiem greckiej historii. Jakie zabytki można zobaczyć na tym wyjątkowym wzgórzu?

Historia tego miejsca liczy sobie kilka tysięcy lat. Wiadomo, ze już w okresie mykeńskim na Akropolu powstały pierwsze budowle. To, co zachwyca do dnia dzisiejszego, jest stosunkowo młode, gdyż powstało „dopiero” w V stuleciu p. n.e. To właśnie wtedy powstały na ateńskim wzgórzu okazale świątynie oraz posągi.
Do najważniejszych budowli na Akropolu zalicza się m. in. Erechtejon. Ta okazała świątynia powstała na cześć Ateny – bogini będącej od wieków patronką greckiej stolicy. Drugą, równie ważną budowlą, jest świątynia Nike Apteros, którą zbudowaną jako symbol zwycięstwa nad Persami. Najważniejszą budowlą w tym miejscy jest jednak Partenon, uznawany za jeden z najwspanialszych pomników na cześć Ateny w dziejach świata. Zbudowany w połowie V stulecia p. n.e. zdobył sławę dzięki pięknym dekoracjom oraz okazałym posągom. Dziś należy on do grona najważniejszych zabytków na terenie Grecji.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *